Przez całe życie każdy z nas stara się radzić sobie z nowymi sytuacjami, stawiać czoła wyzwaniom, podejmować nowe aktywności, nie poddawać się, gdy wiatr wieje w oczy. Dzięki temu nabywamy nowych umiejętności, wiemy jak zachować się w podobnej sytuacji jakiej już doświadczyliśmy. Jednak bywa, że wszystko czego dowiedzieliśmy się do tej pory nie wystarcza, ponieważ sytuacja przekracza nasze możliwości radzenia sobie. Takie sytuacje to często śmierć bliskiej osoby, poważna choroba, zdarzenie losowe jak wypadek, pojawiające się objawy, które są dla nas niezrozumiałe i dotkliwe. W takich wypadkach wsparcie przyjaciela, partnera, bliskich osób okazuje się niewystarczające. Rady od innych jakie dostajemy nie sprawdzają się lub są niemożliwe do zastosowania. Wtedy przydatne jest spojrzenie na sprawę kogoś z zewnątrz, kogoś kto nie jest bezpośrednio zaangażowany w sytuację, którego emocjonalnie sprawa nie dotyczy. W tym momencie psycholog lub psychoterapeuta to człowiek na właściwym miejscu. Bywa również tak, że odkąd pamięć sięga ktoś popełnia te same błędy, powiela te same zachowania, które są niekorzystne, stale zmaga się z takimi samymi problemami. Myślenie wywołuje nieprzyjemne emocje, trudno jest porozumieć się z ludźmi, realizować swoje cele, funkcjonować prawidłowo. Pojawia się uczucie nieszczęścia, niedopasowania do społeczeństwa, pustki. Może to być sygnał, że bez wsparcia profesjonalisty bardzo trudno będzie zmienić stan rzeczy. Jest to moment, w którym warto skierować się po pomoc do psychoterapeuty, sprawdzić czy rozmowa z nim okaże się przydatna.

Osoba, która nigdy wcześniej nie miała okazji rozmawiać z psychologiem lub terapeutą, jak dotąd nie korzystała z tego typu wsparcia może odczuwać dyskomfort na myśl o pierwszym takim spotkaniu. Jednak jak to często bywa, strach ma wielkie oczy, a psychoterapeuta nie jest urzędnikiem, który ze znudzeniem “obsługuje” kolejnych petentów. Jeśli trudność sprawia zebranie myśli, uporządkowanie swojej historii życia, opowiedzenie, co tak właściwie mi doskwiera – wtedy rolą terapeuty jest pomóc, dopytać, upewnić się czy dobrze zrozumiał. Klient, pacjent, który udaje się do psychoterapeuty nie musi posiadać listy objawów, chronologicznej listy wydarzeń życiowych, odpowiedzi na każde możliwe pytanie. Wspólnie, w czasie rozmowy, terapeuta uzyska ważne dla niego informacje, a pacjent jako specjalista w swojej sprawie może dzielić się swoimi przemyśleniami i swoją historią.

Dzięki temu, że pacjent i terapeuta są sobie równi, współpracują i razem dochodzą do ważnych wniosków, psychoterapia poznawczo-behawioralna daje możliwość trenowania umiejętności, samodzielności, a nie słuchania rad i poleceń wykształconego fachowca, który najlepiej wie, co dla pacjenta dobre.

Udając się do psychologa czy psychoterapeuty nie można zapomnieć, że specjalista zaoferuje wiele narzędzi, sposobów, technik, treningów, eksperymentów, ale ostateczna decyzja, co zrobić zawsze należy do pacjenta – psychoterapeuta niczego nie narzuca, jedynie przedstawia skuteczne, sprawdzone sposoby.